Így jelezz az étteremben az étkészletek segítségével
Az éttermi étkezések etikettjének alapja, hogy tisztában vagyunk az evőeszközök helyes használatával, illetve azok elhelyezésével. Sokan nem tudják, de nem mindegy, hogy a fogyasztás után az étkészletet hogyan hagyjuk magunk után. Az evőeszköz elhelyezésével ugyanis jelezni tudunk a pincérnek anélkül, hogy félreértenénk egymást. Ezekkel az evőeszköz jelzésekkel azonban sokan nincsenek tisztába, így rengeteg olyan kellemetlen szituáció alakul ki, ami ennek köszönhető.
Például, ha a kedves vendég úgy teszi le az evőeszközét, hogy azt kommunikálja a felszolgálónak, nem kíván többet enni az adott ételből, a pincér automatikusan elviszi a tányért. Ezután pedig hiába reklamál az illető, hogy mégis meg szerette volna enni az előételt. Igaz, hogy többféle verzió is létezik, ám mi most bemutatjuk a legtöbbször használt evőeszköz elhelyezést, amit majd a felszolgáló is érteni fog.
Miket kommunikálhatunk az evőeszközeinkkel?
Sokan nem tudják, hogy az evőeszköz elhelyezésével beszéd nélkül tudunk kommunikálni a felszolgálóval. Minden felszolgáló ismeri ezeket a jelzéseket, de sajnos nem minden étterembe járó ember. Így sok szituáció balul sülhet el. Tudunk például jelezni a felszolgálónak, hogy hozhatja a következő fogást, vagy akár azt is tudathatjuk vele, hogy ízlett, vagy nem ízlett az adott fogás. Jelezhetünk neki, hogy hozhatja a következő ételt, de azt is tudtára adhatjuk, hogy csak egy kis pihenőt tartunk, és folytatjuk még az étel elfogyasztását. Ezekkel az egyértelmű jelzésekkel magunknak is időt, és a felszolgálónak is felesleges köröket spórolhatunk meg. Jobb tehát betanulni ezeket az egyszerű jeleket, hiszen megkönnyíthetjük a dolgunkat. Bemutatjuk azt a 4 evőeszköz elhelyezést, amit a vendégek legtöbbször használnak éttermi étkezés során.
Hogyan jelezzünk az evőeszközzel?
- Várom a következő fogást!
Ha megettük az előételt, és kérnénk a következő fogást, tegyük a kést és a villát keresztbe tányérunkon, úgy, hogy az evőeszközök a tányér közepénél érjenek össze. Ilyenkor az evőeszközök egy plusz jelet alkotnak. Fontos még, hogy a villa feje mindig felfelé álljon! A felszolgálónak így nem kell felesleges köröket mennie, mi nekünk pedig nem kell feleslegesen várakoznunk. Ebből a jelzésből biztosan érteni fogja, hogy mit kell tennie!
-Ízlett az étel, végeztem!
Olyankor, mikor szeretnénk kifejezni, elégedettségünket az étellel kapcsolatban, a kést és a villát merőlegesen kell a tányérra helyezni, úgy, hogy mindkét evőeszköz feje jobbra mutasson. Ebből a felszolgáló tudni fogja, hogy elviheti a tányért, és ízlett az étel. Az éttermekben és nagy konyhai étkezdékben ez egy nagy bók a szakácsoknak.
- Nem ízlett az étel!
Nem tetszésünket is tudjuk jelezni anélkül, hogy a felszolgáló szemébe mondanánk, mennyire nem ízlett az étel, amit kihozott nekünk. Ilyenkor A villa ágaiba kell keresztezni a kés élét, és így hagyni az étkészleten az evőeszközt.
- Befejeztem az étkezést!
Ha azt szereznénk jelezni az éttermi felszolgálónak, hogy befejeztük az étkezést, akkor annyit kell tennünk, hogy az evőeszközöket felfelé álló fejjel lehelyezzük a tányér közepére, úgy, hogy egymással párhuzamosak legyenek.