KAPCSOLAT          AJÁNLATKÉRÉS

Blog

Étkészlet – Balról jobbra, vagy jobbról balra?

2017.05.29 12:11

Mennyivel könnyebb dolga volt az ősembernek az evőeszközök használati sorendjének kitalálásában. Fogta bunkósbotját, fejbe csapta gyanútlan áldozatát, majd húsát a két kezével trancsírozva fogyasztotta el. Evőeszköznek, etikettnek még nyoma sem volt. Persze az evőeszközök fejlődése majdnem egyidős az étkezési kultúrával, tehát innen kellett fejlődnünk. Kezdet­ben kézzel ettünk, később - gasztronómiatörténetünk fejlődése során - nemcsak az evőeszközök palettája bővült/változott, hanem szabályok születtek az evő­eszközök használatáról is.

Az évezredek alatt nem csak mi és a technika fejlődött, hanem étkezési szokásaink, és ezzel együtt eszközeink is. A gasztronómiai rendezvények alkalmával, ám akár egy szokványos családi vacsorára terítéskor, ugyanúgy figyelembe kell venni családtagjaink, vendégeink étkezési szokásait, esetleg vallását is.

A vendéglátásnak különböző formái lehetnek, például: a villásreggeli, melynek időtartama nem haladja meg az egy órát, időpontja délelőtt 9-10 óra körül szokásos. Létezik még munkaebéd, munkavacsora, mely kicsit ünnepélyesebb, különteremben zajlik, a vendégek menüsorból választhatnak. Állófogadásra belépni csak meghívóval lehet és feltüntetik a kívánt öltözetet is. Hideg és meleg ételek is felszolgálhatók, de ezen kívül desszertek, gyümölcsök is szerepelnek a kínálatban. Persze a díszétkezés sem maradhat le, melynek a tekintélyét a díszítés, a díszek adják meg. Tehát amire nagyon figyeljünk oda a terítés során (egyébként nem én vagyok ennyire etikett-ismerő, hanem egy gasztrojegyzet tételeit olvasgatva találtam rá a legmértékadóbb megfogalmazásokra. Ezekből idézek néhány tudnivalót, melyek térképet adhatnak az étkezési protokoll útvesztőjéhez):

Evőeszköz nélkül általában a gyümölcsök, száraz sütik, pogácsák fogyaszthatók.

Használjunk kiskanalat bizonyos előételekhez, lágytojáshoz, kompóthoz, pudingokhoz, felfújtakhoz, gyümölcssalátákhoz.

Amihez csak villa illik: például főtt tészták, fasírozottak, ám nyugodtan a kezünkbe vehetjük mind a villát, mind pedig a kanalat, ha spagettit, vagy olaszos módon készített makarónit tálalnak fel. Az evőeszközöket, pedig mindig kívülről befele haladva használjuk, a tányértól balra a villákat, jobbra a késeket (élükkel a tányér felé), kések után a kanalakat helyezik. A halhoz, sajthoz, desszertekhez használatos evőeszközöket a tányér legtávolabbi részén az asztal élével párhuzamosan fektetve szervírozzák.

Helyes sorrendben mindig a legelőször használt evőeszköz van a legtávolabb (kívül). Az asztalnál ülők az étkezés során ehhez igazodva kívülről befelé haladnak az evőeszközök használatával. Amikor az oldalsó evőeszközök elfogytak, már csak a desszert következik, melyhez a tőlük távoli evőeszközöket kell majd igénybe venni.

Az asztal ünnepélyességét tovább növelhetjük még virággal, vagy egyéb dísszel, a lényeg, hogy a szépen megterített asztalnál kényelmesen elférjünk. Természetesen a fent felsoroltakat felülírhatják egyes országok eltérő szokásai vagy eszközhasználata, melyet minden esetben illik figyelembe venni. És persze mit ér a szépen megterített asztal, a szabályosan, precízen elhelyezett evőeszközök, ha a felszolgált ételek nem érnek fel a vendégek elvárásaihoz.