Miért sípol a kukta?
A kukta használata reneszánszát éli napjainkban. Nagyanyáink tömzsi, néha fura hangot adó, sípoló, egyszer-egyszer robbanó kuktája, mára már egy szerethető háztartási eszközzé szelídült.
A kukta egy nagyon egyszerű fizikai elv alapján működik, melynek a neve: gőznyomás. A lényege pedig, hogy a zárt térben hevített víz nem tud eltávozni, a nyomás nő, egyre nagyobb lesz, és egyre magasabb ponton válik gőzzé, mely meggyorsítja az ételek főzési idejét.
Gyanítom Monsieur Papin nem egy kuktát robbantott fel, mire kikísérletezte az első, valóban működő prototípust, az 1600-as évek végén.
1679-ben, tehát a francia fizikus Denis Papin bemutatta legújabb találmányát, mely arra volt hivatott, hogy lecsökkentse az ételek sütési/főzési idejét. 1681-ben a Royal Society of London neves tagjainak is bemutatta találmányát, mely elnyerte azután a Társaság tagságát is. A kukta nagyobb tömegű gyártását 1864-ben kezdték meg Stuttgartban, ónozott öntöttvasból. Szerencsére napjainkra tovább finomodott a technika, és a kukták gyártásához használatos anyagok is, hiszen napjainkban jellemzően alumíniumból vagy rozsdamentes acélból készülnek, szilikon tömítéssel.
De mi is ez a remek konyhai szerkentyű, és miért szeretjük annyira a kuktát?
A kukta egy lezárt edény, mely szeleppel rendelkezik. Hogy mi a szelep szerepe majd hamarosan elmesélem. A kuktában főzött étel felmelegszik, a belsejében lévő folyadékból gőz képződik, ami nyomást hoz létre. Ennek a magasnyomású gőznek kétféle hatása van:
A zárt edényben keletkező magasabb hőmérsékletű hő a főzést gyorsabbá teszi. A nyomás, a meleg pára és folyadék együttes hatása még a nagyon kemény húsok szívét is „megolvasztja”. Az alapanyagok a különböző kapacitású kukta segítségével, sokkal gyorsabban puhulnak meg és az étel is hamarabb elkészül. A rendszeresen tisztított és karban tartott kukta nem robban, de azért csak óvatosan a kinyitásnál, hiszen a kicsapódó forró gőz gyorsan leepillálhatja orrszőrünket. A hajunkról és a szemöldökünkről nem is beszélve.
És hogy végül is miért sípol a kukta? Hát nem egy igazi síp, hanem a szelepen kiáramló gőz adja ki a hangot, tart minikoncertet konyhánkban, jelezve ezzel, hogy forrás megkezdődött. A gőzmozdony dugattyújához hasonlító szelep hangosan, és zajosan ad menekülési utat a felhalmozódó gőznek. A használatnál egy nagyon fontos szabályt mindig tartsunk be: mindig várjuk meg a teljes nyomástalanítást mielőtt kinyitjuk a kuktát.
A kiegészítő tömítés/tömítőgyűrű különös gondosságot igényel tisztítás közben (például nem mossuk konyhai késekkel együtt), az élelmiszermaradványoktól is meg kell tisztítani a tömítés minden használat után. A tömítést/tömítőgyűrűt évente érdemes cserélni, a sérült nagyon száraz tömítés megnehezíti vagy lehetetlenné teszi a fedő lezárását. Problémát okozhat a használt zsiradék okozta szennyeződések, a tömítés megduzzadása, mely megakadályozza a megfelelő használatot.
A kukták bármennyire hasznosak, hagyományos serpenyős társaikhoz képet drágábbak. Érdemes alaposan megfontolni milyen gyártmányt vásárolunk.
Tálalhatunk végre?!