Milyen lábosokban főzhetünk egészséges ételeket?
Főzéskor sok esetben különféle vegyületek oldódnak ki és főnek bele az ételünkbe, persze ez függ attól is, hogy milyen lábasban főzünk. Fontos figyelembe vennünk a lábasok falvastagság-anyagát is, amelyeknél a 18/10-es anyag minősíthető a legkiválóbbnak. Most pár edényről írjuk le amit összeszedtünk, bár ezek az egészségügyi kockázatok elkerülhetők, mégis azt kell mondanunk, hogy sokszor a divat hóbort előtérbe kerül és sokan nem foglalkoznak az egészségükkel.
Az öntöttvas edények egyre népszerűbbek a vashiányosok körében
Manapság divatosak az öntöttvas lábasok, megsúgjuk nem hiába. A hőmegtartó és hősugárzó képességük vitathatatlan és az étel nem csak megfő, hanem meg is sül bennük. Az ételek vastartalmát képesek ezek az edények növelni, hiszen főzés közben ugyan kis mennyiségben, de vas kerül az ételbe.
Mi a helyzet a rézedényekkel?
A profi szakácsok körében oly népszerű rézedények szintén hőmegtartó és hősugárzó képességüknek köszönhetik hírnevüket. Rézedényt csak az vegyen, aki arra törekszik, hogy az étel egyenletes hőmérsékleten süljön vagy főjön meg. Amúgy drága mulatság, így nem is sok háztartásban találkozhatunk vele. A rézedényekből minden egyes főzés alkalmával rézionok oldódnak ki és nagy mennyiségben akár szédülést és hányingert is képesek okozni. Kis mennyiségben nem kell attól tartanunk, hogy bármilyen betegséget okoznak. Ha olyan rézedényre tudunk szert tenni, amely valamilyen bevonattal el van látva, akkor egyáltalán nem kell tartanunk attól, hogy megbetegszünk. Általában fémmel, vagy öntöttvassal vonják be ezeket az edényeket. Régebben olyan rézedényeket is meg lehetett vásárolni, amelyek nikkellel voltak bevonva, ezekről azonban megállapították, hogy rákkeltők.
Az igazi rozsdamentes edények
Na, ezek azok az edények, amelyek semmiféle megbetegedést nem okoznak. Amennyiben vásárlásnál figyelünk a 18/10-es anyag meglétére, akkor megbizonyosodhatunk arról, hogy azon edényekből nem oldódnak ki az egészségre károsan ható anyagok. A talpazat esetében pedig nem hagyható figyelmen kívül a hármas rétegezettség megléte, amely az egyenletes hőelosztásban vállal főszerepet. Mindenféle kockázat nélkül használhatjuk őket a hétköznapokban is. Hosszú élettartammal rendelkeznek és nem karcolódnak. Képtelenek korrodálódni és nagyon könnyen lehet őket tisztítani. Nincsen ma ismert egészségügyi kockázata a használatuknak.
Divatos a cserépedénybe főzés, de vajon tisztában vagyunk a veszélyekkel?
Nagyon sokan a cserépben sült ételekre esküsznek, hiszen különleges ízt adnak az ételeknek. Sokszor éttermekben is aranyáron juthatunk hozzá a különleges ételekhez. Akkor van baj, amikor a cserépedényt egy ólommázzal látják el, hiszen a magas sav tartalmú ételek esetében a mázból ólomvegyületek képesek kioldódni. Ez azonban nem csak a főzésre igaz, hanem a tárolásra is. Ecetes salátákat soha ne tároljunk ilyen edényekbe. A cserépkancsóba feltálalt forró és még gőzölgő tea is ugyanilyen veszélyes. Ha már mindenképpen ragaszkodunk a cserépedényhez, akkor válasszunk olyant, amin nincsen máz, nincsen bevonat.
Teflon edények, amelyek akár rákkeltők is lehetnek
Minden háziasszony álma, hogy olyan edényben tudjon főzni, amelyben nem ragadnak le az ételek. Ez pontosan a teflon lábas vagy serpenyő. Ezeket az edényeket érdemes csak alacsony vagy maximum közepes hőfokon használni. A teflon edények magas hőfok esetén képesek olyan vegyületek kibocsájtására, amelyek mérgezők. Ilyen például a PFOA, azaz a perfluoroktánsav. Ez a vegyület mára már igazoltan rákkeltő, ezért legyünk nagyon óvatosak, amikor teflonedényt használunk.
Végül az alumínium lábas
Sokan kedvelik az alumínium edényeket, hiszen nagyon gyorsan átforrósodnak és az étel nem ég le bennük. Ezen típusú edényeknél ugyancsak fellelhetők kimagaslóan jó minőségű változatok, amelyekről a HACCP-rendszer veszélyelemzői és kritikusai is jó véleménnyel vannak. Azonban néhány gyengébb minőségű alumínium edény esetében akadnak hátulütők is, tudniillik sok kutatás mára bizonyította, hogy főzés közben kioldódik az edényből az alumínium és ez sajnos Alzheimer-kort okoz. Itt inkább arra figyeljünk, hogy erősen savas vagy sós ételt ne főzzünk bennük. Ha ezt betartjuk, akkor annyira minimális alumínium jut csak a szervezetünkbe. ami nem okoz panaszt, nem okoz betegséget. Ennyi alumíniumot a zöldségekből is nyerünk, hiszen a földnek is van minimális alumínium tartalma.