KAPCSOLAT          AJÁNLATKÉRÉS

Blog

Lábos vagy lábas? Régen és ma

2017.05.21 11:59

Talán kevesen tudják, de régebben ezeket az edényeket lábosnak nevezték a késő középkori Magyarországon. Ezeknek az edényeknek tényleg volt lábuk. A belül barna mázzal bevont három lábbal rendelkező edény régen ideális volt a főzéshez. A nyílt tűzhelyeken használták, hiszen magát az edényt is be lehetett tenni a tűzbe.

Mi a helyzet ma a lábasok terén?

Ma már tényleg lábasnak nevezik és nem is létezik, olyan háztartás ahol ne lenne egy-két lábaskészlete a háziasszonynak. Több típusa is elérhető az üzletekben, de most nézzük a legnépszerűbbeket. Ma már számtalan bevonattal lehet lábasokat vásárolni és többféle igényt is képesek kielégíteni. A mai kor minden igényét kielégítő lábasok minden hipermarketben és szupermarketben elérhetők, de még a kisebb üzletek is szép készletet tartanak belőle.

Manapság divatos lábasfajták

Kezdjük talán a kerámia bevonatos lábasokkal, amelyek indukciós és anélküli változatban is elérhetők. A kerámia lábasok nemtapadó kerámia bevonattal vannak ellátva, annak érdekében, hogy az étel ne tudjon odaégni benne. A többféle méretben elérhető lábasok űrtartalma teljesen változó, mindenki válassza ki az igényeinek és a család létszámának megfelelő méretet. Ezek az edények használhatók gáz-, kerámialapos-, elektromos tűzhelyen egyaránt. Tisztítása csak és kizárólag semleges és folyékony mosogatószerrel történhet és olyan eszközöket vagy szereket még véletlenül se használjunk, amelyek megkarcolhatják a felületét. Maga az égetett kerámia réteg biztosítja számunkra azt, hogy teljesen tapadásmentesen főzhessünk ezekben az edényekben. A teflon edényekkel szembeni hatalmas előnyük, hogy teljesen teflon és szilikon mentes és magas hőfokon sem távoznak el belőle egészségre káros anyagok. A bevonat hosszabb használat után sem válik el az edény falától, ettől egyáltalán nem kell tartanunk.

A manapság szintén oly divatos rozsdamentes lábasok rozsdamentes acélból készülnek és színvonalukat hangsúlyozva, az ugyancsak rozsdamentes fedővel együtt vásárolhatók meg. Szintén mindenfajta tűzhelyen lehet őket főzésre használni. Semleges folyékony mosószerrel szabad tisztítani és kerülni kell a karcosodást okozó tisztítószerek használatát. itt viszont nagyon figyeljünk a vásárlásnál, mert az igazi rozsdamentes lábasok bizony nem túl olcsók, ám silány másolatokat már jó pár ezer forinttal olcsóbban is meg lehet vásárolni. Hátránya az olcsóbb megoldásnak, hogy ideig-óráig jó és hamar a kukában landolhat.

A zománc lábasokat még nagymamáink is használták, hiszen régóta él a köztudatban. Az igazi zománcozott lábasok vasból készülnek, ezt vásárlásnál a súlyukból is lehet érezni és kívülről valamint belülről is zománc réteg fedi. Biztosan sokan emlékeznek gyerekkorukra, amikor a nagyinál nyaraltak és gyönyörű virágmintás lábaskészletben rotyogott a finom Újházy-tyúkhúsleves. Manapság a legtöbb háztartásban még mindig ezek a lábasok találhatók meg. A régen megvásárolható zománcozott edényeknek teljesen más volt a minőségük, ha csak tehetjük ezeket ne dobjuk ki, hanem használjuk őket, amíg csak lehet.