A termosz történelme
Ma már sajnos megszoktuk, hogy csupa praktikus és kényelmes dolog vesz minket körül. A termoszról sem tudják sokan, hogy ki találta fel, vagy, hogy honnan ered. Ma már több mint 100 éve, hogy az első termosz napvilágot látott. Ugyanazzal a két egymásba ágyazott vákuum felülettel. Lehet üveg, fém és ma már műanyag is a termoszunk.
A termoszoknál nagyon fontos, hogy légmenetesen záródjanak és csavaros kupakkal vagy megfelelő fedéllel rendelkezzenek. A műanyag termoszok általában olcsóbbak, mint fém társaik. A fém termoszok azonban mindig megbízhatóbbak műanyag társaiknál ezt érdemes szem előtt tartani. Sok esetben egy fogantyút is adnak a termoszhoz, hogy könnyebben meg lehessen fogni és egyből inni lehet belőle, de léteznek olyan termoszok is, amelyhez mellékelik a kis poharat is.
Honnan származik a termosz?
Egy német tudós Adolf Weinhold volt az, aki feltalálta a termoszt. Egy skót úriember, James Dewar fizikus és kémikus volt az, aki támogatta ezt a kezdeményezést. A tudós folyamatosan kutatta azt, hogy miként lehetne a gázokat folyékony formájúvá tenni. Weinhold közben tovább fejlesztette az eredeti termoszt és már kapott egy vékony nyakat is az üveg. A termosz belső rétege ezüstből volt. 1898-ban végül sikerült az első folyékony hidrogént előállítani és VII. Edward ezért lovaggá is ütötte a tudóst. Mivel a találmányt nem szabadalmaztatták ezért egy német vállalkozó Reinhold Burger is meglátta a találmányban a lehetőséget. Ő létrehozott egy fém testet, az üveg helyett és egyből szabadalmaztatta is. Természetesen tudósunk felháborodott ezen, de a bíróság nem neki adott igazat. A Burger által szabadalmaztatott termosz egészen Amerikáig eljutott.
Hogyan tovább?
1907-ben Burger eladta a jogot és a márka már három vállalaté lett, amelyek amerikai, brit és kanadai cégek voltak. A 3 cég egymástól teljesen függetlenül kezdte el a design termoszok gyártását. Az angolok által tervezett termoszok egészen az Északi-sarkig jutottak illetve Afrikáig is léghajó segítségével. Az amerikaiak a katonáknak gyártották a termoszokat, így a bombázókon és a lövészárkokban is feltűntek a modern termoszok a második világháború idején.
Melyik a jobb választás az üveg vagy a fém?
A fejlődés során folyamatosan az üveget használták a gyártáshoz, de rájöttek, hogy a fém közel azonos alacsony fokon képes a hőt vezetni. A fém termoszok sokkal tartósabbak és biztonságosabbak. Elvihetjük piknikre, egy zsúfolt buszra, bárhová magunkkal. Sokak azonban az üveg termosz mellett döntöttek, hiszen azt is elég tartósnak találták. Teát, kávét vittek benne magukkal a munkahelyükre, vagy a kirándulásokra.
Miért jó a termosz?
Klasszikus darab, azaz a hideg és a meleg italokat is képes a megfelelő hőmérsékleten tartani. Átlagosan 1 liter űrtartalommal készülnek. De természetesen már 3 literes termoszt is lehet vásárolni. Ma már szélesebb szájú termoszokat is lehet kapni, hiszen megnőtt az igény arra, hogy akár leveseket is melegen tartsanak a termoszokban. A termosz bögrék is nagyon jól hőszigetelnek és ezek segítségével könnyedén élvezhetjük a reggeli kávét vagy teát, amikor éppen rohanunk a munkahelyünkre. Az utazásokra ajánlott termoszok persze sokkal drágábbak, hiszen a hőt sokkal több ideig kell megtartaniuk, mint városi társaiknak. Ezek általában fémből készülnek és jóval nehezebbek hagyományos műanyag társaiknál.