Milyen a jó termosz?
Ma már rengeteg féle és fajta termosz közül válogathatunk az üzletek polcain, ám nem árt tisztába lenni azzal, hogy némelyik csak a trendet követi, de teljesen alkalmatlan arra, amire megvásároljunk, azaz a meleg vagy hideg ital tárolására.
Mire figyeljünk termosz vásárláskor?
A termosz tulajdonképpen egy két falú palack. A két réteg között vákuum van, amely a hőközvetítésben jut fontos szerephez. A palack nyaka az, amely sokszor ronthat ezen a szigetelő képességen. Fontos ezért az, hogy a gyártók olyan kupakot készítsenek a termoszhoz, amely nem ront a képességein. Két dolog befolyásolja azt, hogy mennyire jó a hőmegtartó képessége egy termosznak. Az űrméret és a nyitások és zárások sűrűsége. Amikor kinyitjuk, a termoszt akkor azonnal beindul a hőcsere, és ahogy fogy a palackból az ital, úgy a kevesebb folyadék is lassabban hűl, vagy tartja a meleget.
Családi vagy baráti kirándulásokra érdemesebb nagyon termoszt vásárolni, hogy mindenkit megkínálhassunk. Ha csak a városban kívánjuk használni, amíg a munkahelyünkre érünk, akkor nem kell a legdrágább palackot beszerezni. Nézzük meg, ha lehet még vásárlás előtt, hogy a kupakja mennyire zár jól a kiválasztott termosznak.
Ha ott már némi turpisságot tapasztalunk, akkor inkább tegyük vissza a polcra, hiszen ezzel az erővel egy sima üvegbe is beletölthetjük az innivalókat. Amikor a gyermekünknek választunk termoszt, mert éppen egy kirándulásra készülődnek az osztállyal, akkor nézzük meg azt is, hogy mennyire könnyen kezelhető a kupakja, mert annak semmi értelme nincsen, hogy ne tudja maga kezelni és állandóan segítséget kelljen kérnie az osztályfőnöktől, vagy valamelyik kísérőtől ahányszor csak megszomjazik.
Ez kellemetlen lesz számára és valószínű, hogy inkább a nem ivást fogja választani, mint hogy segítséget kérjen. Legutolsó szempont pedig az ár. Ez sokaknak okoz gondot, de persze szép számmal akadnak olyan vásárlók is, akik a legdrágább termoszt is megengedhetik maguknak.
Miért ajánlják előszeretettel a termoszokat a boltokban?
Mert egy jó termosz (amiből már számos változat beszerezhető), akár még hegymászóknak is ajánlott, hiszen ha hihetünk a tájékoztatásoknak, akkor egy 100 fokos ital még 24 óra múlva is 60 fokos lesz. Persze itt is fontos, hogy ne a legkisebb termoszt vegyük meg, mert az 0,5 literes. Megannyi termosz létezik 0,75 literes kiszerelésben is. Krómozott belsővel és változó árakon kínálják az üzletekben. A kupakot néhány palacknál igen érdekesen oldották meg, hiszen csavarmentes változatban is elérhetőek, amelyeket egy gomb megnyomásával tudunk kinyitni.
Különféle típusú termosz-márkákat több helyen, akár a munkatársainknál is láthattunk, hiszen sokan visznek magukkal termoszt a hétköznapokban. A termosz bögre tulajdonképpen egy lebutított palack, amely kirándulásokra nem alkalmas, de hétköznapokon nagyon jól kihasználható. Ebben a reggeli kávénkat bátran beletölthetjük, de a munkahelyünkig azt fogyasszuk is el. Ennek a termosznak a belseje műanyag és nem krómozott. Árban sem a felső kategóriát képviseli. Egy dolog azonban egészen bizonyos: mindenki megtalálja a számára legmegfelelőbb termosz-variánst, hiszen a választék bőséges e téren, csupán szét kell nézni.