Csatos üvegek a konyhában
Az ételek tárolására és rendszerezésére nagyon sokan használnak csatos üveget, de most nézzük át alaposan, hogy mégis mit lehet tárolni ezekben a csodálatos üvegekben. Talán a legtöbben a fűszereket tárolják üvegekben, de sokan a különféle olajokat és talán még az ecetet is. Folytathatjuk a sort a sóval és a cukorral vagy akár a lekvárokkal is.
Hogyan tároljuk a fűszereket a csatos üvegekben?
Miután beszereztük a megfelelő mennyiségű csatos üveget a következőt tehetjük, hogy mindig friss fűszer legyen a konyhánkban. A fűszereket ne tegyük a tűzhely fölé, mert a rengeteg pára kárt tehet bennük. Tegyük inkább szemmagasságban a konyhaszekrénybe. A tűzhelyről felszálló meleg és a pára nem tesz jót egy fűszernek sem. Amikor a fűszeres tégelyeknek egy alacsony helyet nézünk ki a konyhában, akkor mindig az oldalán helyezzük el a címkét és soha ne a tetején, hogy hamar át tudjuk látni és ne kelljen minden üveget egyesével megnézni, hogy vajon melyik fűszert rejti. A nyári időszakban sokan vásárolnak fűszert a piacon, ilyen például a petrezselyem. A fel nem használt petrezselyem alsó leveleit le lehet csipkedni és két ujjnyi vízbe beletenni. Így még akár 2-3 napon keresztül fel tudjuk használni díszítésre vagy akár ízesítésre. Csatos üvegekbe azokat a fűszereket érdemes tárolni, amelyeket mozsárba összetörünk, de előtte megpirítunk. A kapor, a bazsalikom, a koriander, a metélőhagyma, a gyömbér és a citromhéj is sokáig megtartja ízét, ha így teszünk. A zöldfűszereket szárítással is tartósíthatjuk. Kössünk belőlük laza csokrokat, majd tegyük be egy kilyukasztott zacskóba. Lógassuk fel és száradás után már is mehetnek bele a csatos üvegekbe.
A chili is alkalmas arra, hogy csatos üvegbe kerüljön
Itt viszont figyeljünk oda, hogy egyszerre ne vásároljunk belőle sokat és napos helyen tartsuk az üveget. Sajnos a chili hajlamos arra, hogy bedohosodjon, ezért ennek tárolása különleges figyelmet igényel. Láthatjuk, hogy a fűszernövényeknek tökéletes tárolást biztosítanak ezek a szép üvegek. Ma már nagyon sok helyen lehet csodaszép üvegeket vásárolni, amelyek így nem csak a fűszerek tárolására alkalmasak, hanem konyhánkat is díszíthetik. Egy kellemes mintával megválasztott csatos üveg nagyon jól mutat a konyhapolcon vagy akár a megterített asztalon is.
Néhány tipp a fűszerek felhasználására
Sokan nem tudják, de a fűszereket főzéskor érdemesebb inkább a főzés vége felé beletenni, hiszen így nem veszítik el ízüket, aromájukat. A friss fűszereket mindig széjjel nyomkodva kell az ételbe tenni, hogy jobban kijöjjenek az ízek. A szárított fűszerekkel azonban pontosan fordított a helyzet. Mindig a főzés elején kell az ételhez adni, hogy jól átázzanak és kiadják azt az ízt és aromát, amire vágyunk. Grillezés közben, a fűszereket soha nem kell eltávolítani sütés előtt, sőt bátran azzal együtt tálalhatjuk az ételt. Amikor viszont nyáron friss fűszerekkel készítjük el a pácot, akkor nagyon figyeljünk oda, hogy amikor grillezünk ezek a fűszerek ne égjenek oda. Erre a sűrű locsolgatás, kenegetés jelenthet megoldást. Nincsen rosszabb annál, mint amikor a tökéletes grillezett húst égett fűszerrel tálaljuk.