Blog
Tudta, hogy a nem megfelelő evőeszköz akár el is ronthatja a vendégélményt?
Sok étteremvezető nem is sejti, hogy a vendégek nemcsak az ételeket, hanem az evőeszközöket is értékelik – tudat alatt. Egy rosszul megválasztott evőkanál vagy kényelmetlen evővilla elvonhatja a figyelmet az ízekről, míg a stílusban nem illeszkedő evőkés akár az étterem összképét is ronthatja.
Képzelje el ezt a jelenetet…
Egy forgalmas péntek este van. Az étterem megtelt vendégekkel, a konyhában pedig minden percre pontosan megtervezett koreográfia szerint zajlik. Az egyik szakács a steakeket készíti elő, a másik éppen palacsintát süt a desszerthez. Minden tökéletes… egészen addig, amíg nem történik valami váratlan.
A gasztronómia nemcsak az ételek elkészítéséről szól, hanem a tálalás művészetéről is, arról, hogy a fogások hogyan mutatnak a vendégek előtt. A jól megválasztott tányér kiemeli az ízeket, fokozza az élményt és akár még az étvágyat is növelheti. Egy étteremben pedig a részletek számítanak, hiszen a látvány éppúgy hat az érzékekre, mint a különleges ételköltemények.
Az alábbi útmutató segítségével biztosítható, hogy vasserpenyője hosszú életű és tökéletesen funkcionáló konyhai eszköz legyen. Kérjük, olvassa el figyelmesen az alábbi lépéseket az első használat előtt.
Megújult weboldalunk, hogy Ön gyorsabban és könnyebben böngészhesse kínálatunkat és egyszerűbben adhasson le rendeléseket.
Segítünk a választásban!
Manapság hatalmas a választék a piacon, és olykor nehéz eldöntenünk, hogy milyen poharat válasszunk. A temperált üvegből készült-, a sima- és a polikarbonát pohárnak ugyanis egyaránt megvannak a maga előnyei és hátrányai is. Bejegyzésünkben a különböző pohár típusokat hasonlítjuk össze, hogy ezzel is segítsünk Neked hosszútávon megtérülő, jó döntést hozni.
Az elmúlt években gyakran találkozunk a GN szabvánnyal, de vajon mi is ez valójában? Honnan ered a GN szabvány, mi a célja, hol használják, és mi előnyünk származik abból, ha tisztában vagyunk a fogalmával? Eheti bejegyzésünkben ezekre a kérdésekre adunk választ.
A sous vide-álást (magyarosan szuvidálást) az 1970-es években fejlesztették ki abból a célból, hogy a főzés során minimalizálják a libamáj zsugorodását. Nem más ez, mint egy speciális eljárás, mely során az ételt légmentesen lezárt tasakokba helyezve, alacsony hőmérsékleten, sokáig főzik. A sous vide francia kifejezés szó szerinti fordításban azt jelenti: vákuum alatt.
Blogunk rendszeres olvasóinak bizonyára rémlik egy régebbi bejegyzésünk, amit a zsúrkocsi történetéről szólt. Ebben annak idején bemutattuk a tálalókocsi fejlődését, alakulását, elterjedésének okát. E heti bejegyzésünkben ismét visszatérünk a zsúrkocsi témájához, azonban most teljesen más megvilágításból fogjuk szemügyre venni. Vágjunk is bele!
Hol és mire használjuk?
Üzemi konyhákban, kórházakban, vendéglátóipari egységekben; éttermekben, panziókban elengedhetetlen, hogy az elvárásoknak és igényeknek teljes mértékben megfelelő főzőüst legyen. Ez többnyire folyékony halmazállapotú ételek (levesek, főzelékek) mellett tészták elkészítéséhez, illetve húsok, halak, gombák, zöldségek párolásához, és félkész ételek melegítéséhez, gőzöléséhez nyújt hathatós segítséget (sütésre, pirításra a főzőüst nem alkalmas).
Krumplipucolás gyorsan, könnyen, egyszerűen
Hazánkban a burgonya a legkedveltebb köretek egyike, számos húsételhez, zöldségekhez, halakhoz kiválóan illik, ezért a vendégek előszeretettel választanak többek közt sült burgonyát, krokettet, krumplipürét, vagy akár petrezselymes krumplit.
Ha hűtőszekrény vásárlását tervezed, először biztosan az interneten kezdesz nézelődni. A webes vásárlás kényelmes, időtakarékos, gyors és biztonságos, ezért manapság már inkább csak inspirációszerzés miatt járunk üzletekbe; és utána otthonról megrendeljük a terméket (annál is inkább, hiszen így a szállítással sem nekünk kell megbirkózni).
Amilyen egyszerű – pont annyira nélkülözhetetlen ez a kis szerkezet az éttermekben, és saját háztartásunkban egyaránt. Hús, vagy tészta sütése esetén, illetve tejtermékek készítésekor ugyanis a szükséges biológiai, vagy kémiai folyamatok általában csak egy bizonyos hőmérséklet-tartományon belül mehetnek végbe. De mit is jelent ez a gyakorlatban?
Nem feltétlenül kell elzarándokolnunk neves pincészetekbe, ha kedvünk támad megkóstolni néhány finom bort. Számos étterem szervez hónapról hónapra borkóstolót, borvacsorát, így akár egy kellemes, romantikus, vagy baráti programmal egybekötve is megismerhetünk valódi kuriózumokat. A borkóstolásnak azonban megvan a saját illemtana, amit minden körülmények között, a program helyszínétől és a bor fajtájától, származásától függetlenül célszerű megismernünk, elsajátítanunk és betartanunk.
Élelmiszer-szállítmány esetén kétféle formában érkezhet az áru; lehet csomagolt, vagy csomagolatlan. Mindkét esetre külön szabályok vonatkoznak, azaz, van néhány elengedhetetlen szempont, ami alapján meg kell vizsgálnod, mielőtt átveszed.
A borospohár piacon hihetetlen széles a választék, kezdve a különböző áruházláncok polcain sorakozó poharaktól az igazán exkluzív, formatervezett kelyhekig. Vásárolhatunk magas, öblös poharakat, alacsonyabbakat, karcsúbbakat, áttetsző üvegpoharakat, vagy akár színeseket is. De milyen szempontokat vegyünk figyelembe, amikor választunk? Milyen borospoharak kerüljenek éttermünkbe, milyen boros kelyhek díszítsék vendéglőnk asztalait?
A kés, a kanál és a villa a mindennapi étkezéseink nélkülözhetetlen kelléke. El sem tudnánk képzelni nélkülük egy családi vacsorát; sőt, a gyermekekre is rendszerint rászólunk, ha evőeszköz helyett kézzel esznek. De nem volt ez mindig így, sőt! Mátyás király például kifejezetten ódzkodott a villa használatától, és második felesége, Aragóniai Beatrix kifejezett kérése ellenére is inkább a kezét használta evőeszköz helyett…
A szakácshoz hozzátartozik a szakácskés, akár a vérbeli autószerelőhöz a villáskulcs, a szenvedelmes kertészhez az ásó – sőt, egészen pontosan; mint Tim Burton egyik legbájosabb karakteréhez az olló.
A kiszervírozott ételek díszítése simogatja az érzékeket, és növeli az étel elfogyasztásának élményét. Egyfajta filozófia, amit minden szakácsnak, pincérnek, és éttermi dolgozónak ismernie kell.
Miért díszítünk? Elsősorban a látványért, amely segítségével étvágykeltővé tehetjük a tányéron felszolgáltakat. Ráadásul egy neves étterem a díszítéssel is őrzi a hitelességét. Nem tehetjük le csak úgy a vendég elé kilapátolva az ételt, meg kell adni a módját.
Szeretnéd angolos ételekkel bővíteni az éttermi repertoárt? Akkor olvasd el az angol konyháról szóló gyorstalpalónkat!
Tudtad, hogy az angol nemzetnek köszönhetjük az olyan gasztronómiai érdekességeket, mint például a szendvicset, a teát, a pudingot, és néhány keleti fűszert is?
A bisztrók a francia városokból érkeztek a magyar vendéglátásba, és egyedi hangulatukkal csábítják be az utca vendégét egy kellemes étkezésre. Nézzük, miért imádnak a sétálók betérni egy ilyen vendéglátó egységbe.
A hotelek, szállodák szobáiban sokszor találhat a vendég hajszárítót. Ez nem előírás, de a vendégek nagyon szeretik. Nézzük, hogy szállodatulajdonosként miért kellene neked is hajszárítókat beszerezned a szobákba!
Nagymamáinknak a konyhai élet számtalan területén korlátozottak voltak a lehetőségeik. Mégis minden megfőtt a sparhelton – nem is akármilyen ízélményt adva – tökéletes habokat vertek, és a leveseik szinte megszólaltak. Persze azóta rengeteget fejlődött a világ, de ettől függetlenül vannak olyan trükkök, amelyeket most is érdemes bevetnünk.
Ha igazi kávérajongó vagy, akkor tudod, hogy a kávébabok között meglehetősen nagy különbségek vannak. Egy vérbeli barista persze nemcsak ezzel van tisztában, hanem azzal is, mi a különbség az espresso, a cappucino vagy az americano elkészítésében. De mi kell ahhoz, hogy valakiből igazi kávépincér váljon?
Az augusztus a konyhatündérek egyik kedvenc hónapja, mert nagyon sokféle színes, tápanyagban gazdag zöldséggel és gyümölccsel örvendeztet meg minket. Ezekhez egyrészt kedvező áron jutunk hozzá, másrészt frissen sokkal zamatosabbak, így az élvezeti értékük is magasabb, mint az év többi szakaszában.
A következő sorokat nemcsak a nyitott háziasszonyoknak, hanem a modern gondolkodású éttermeknek is jó szívvel ajánljuk. Ezúttal ugyanis arról lesz szó, hogyan lehet feldobni a megszokott magyar fogásokat – pontosabban hogyan lehet egészségesebb formában elkészíteni őket. Mert a hazai ízek szinte minden táplálkozási irányzatba beilleszthetők.
Ha vendéglátós vagy, akkor a nyári napok néha egy rémálommal érhetnek fel. A főszezonban egymást váltják a vendégek, és napi szinten kismillió problémát kell megoldanotok attól függetlenül, hogy étteremben, cukrászdában vagy szálláshelyen dolgoztok. Azért, hogy kibírjátok a fennmaradó heteket, most elmondjuk, mire érdemes odafigyelnetek.
Megértjük, ha nyáron nincs kedved beizzítani a sütőt, hogy ezzel az egyébként is meleg konyhát földi pokollá változtasd. Az is érthető, hogy a meleg ellenére nem akarsz lekorlátozódni a jégkrémekre, ha desszertekről van szó – akármilyen finomak. Szerencsére nem is kell: most mutatunk neked egy sütés nélküli „klasszikus” és egy paleo sütit, amivel megörvendeztetheted a családodat vagy a vendégeidet.
A nyári hónapok színes és ízletes gyümölcsökkel kényeztetnek, amiket vétek lenne parlagon hagyni. Ezúttal az egyik bogyós gyümölcsre hívjuk fel a figyelmedet, amivel kísérletezhetsz a cukrászműhelyedben. Egy egyszerűen elkészíthető, látványos torta receptjét osztjuk meg veled, amit akkor érdemes elkészítened, ha hűsítő édességgel szeretnéd meglepni a vendégeidet.
Vendéglátósként részben a te felelősséged, hogy a fagyi elfogyasztása után a vendégeidet ne döntse le a lábukról néhány napra egy ételfertőzés. Ugyanis ez a magas folyadék-, illetve fehérjetartalma miatt tökéletes táplálékot jelent a gyomor-, és bélrendszer betegségeit okozó baktériumnak. Az érme másik oldala, hogy ha nem az előírásoknak megfelelően tartod a pultban a frissítő finomságokat, komoly büntetésekre számíthatsz az ellenőrzések során.